Földmérés - Molnár és Tóth Földmérési és Szolgáltató Kft.
Szolgáltatások

Elöljáróban szeretném megjegyezni, hogy minden földmérési munka a hiteles állami alapadatok megvásárlásával kezdődik. Ez azt jelenti, hogy felkeressük az illetékes földhivatalt és földmérési adatszolgáltatást kérünk. Minden földmérőnek ezekből az adatokból kell dolgoznia.

Épületfeltüntetés

Új épület megvalósulását követően vagy meglévő épület toldása után van rá szükség. A hatályos jogszabályok alapján az ingatlan-nyilvántartásban bekövetkezett változásról az illetékes földhivatalt értesíteni kell. A bejegyzéshez szükség van a JOGERŐS használatbavételi/fennmaradási engedélyre és két példány változási vázrajzra. Ez utóbbit készíti el a földmérő.

Kitűzés

Az egyik legfontosabb és egyben a legnagyobb felelősséggel járó földmérési feladat. Egy földrészlet birtokhatárpontjainak kitűzésére vitás esetekben, eltűnt jelölések pótlásakor, vagy adás-vétel ELŐTT kerülhet sor. A kitűzésről a földmérő vázrajzot készít, mely tartalmazza az ingatlan méreteit és az esetleges jogi állapottól való eltéréseket.

Megosztás

Ha Önnek két utcára nyíló, vagy saroktelke van és egy bizonyos részét szeretné leválasztani (külön helyrajzi számra), akkor telekmegosztás szükséges. Bizonyos esetekben nyeles telek is kialakítható. Fontos megemlíteni, hogy a földmérési munka előtt célszerű egyeztetni a helyi építésügyi hatósággal, ugyanis a telekalakítást nekik is jóvá kell hagyni.

Telekhatár-rendezés

Telekhatár-rendezésről általában akkor beszélünk, ha két egymás mellett lévő ingatlan közös határvonalát szeretnénk módosítani úgy, hogy a meglévő területek ne, vagy csak kis mértékben változzanak. Ebben az esetben is célszerű egyeztetni a helyi építésügyi hatósággal.

Telekösszevonás

Ha Ön olyan szerencsés helyzetben van, hogy több egymás mellett lévő telke van, és ezeket szeretné egyesíteni (egy helyrajzi szám alá összevonni), akkor telekösszevonási változási vázrajzot kell készíttetnie. Az Önkormányzat jóváhagyására ebben az esetben is szükség van.

Szolgalmi jogok

A szolgalmi jog azt jelenti, hogy egy ingatlan tulajdonosa hozzájárulását adja a szomszédos telek tulajdonosának, használójának, hogy az ő telkén átjárjon, vagy valamilyen közművet (pl. víz, gáz) keresztülvezessen rajta. Ide tartozik még az is, amikor egy közműszolgáltató cég valamilyen berendezést (pl transzformátorház) helyez el egy adott telken és megközelítését szolgalmi jog alapításával biztosítja. A szolgalmi jogot nem csak adni, hanem kérni is lehet. Az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéshez ügyvéd által ellenjegyzett megállapodási szerződés, és változási vázrajz szükséges.

Belterületbe-csatolás

Egy telek belterületbe csatolásáról a helyi önkormányzat képviselőtestülete dönt. Amennyiben a döntés megszületett a tulajdonosnak be kell szerezni erről a hivatalos dokumentumot: képviselő-testületi ülés jegyzőkönyvének kivonatát. Ezen kívül a körzeti földhivatalnál kezdeményezni kell a más célú hasznosítást is. Mindezek után készítheti el a földmérő a belterületbe-csatolási változási vázrajzot.

Magassági felmérés-tervezési térkép készítése

A pontos tervezés alapfeltétele, hogy a terepi állapotról megfelelő adatok álljanak rendelkezésre. Következésképpen a helyszínen fel kell mérni a domborzati viszonyokat és be kell mérni minden olyan tereptárgyat (pl. fa, villanyoszlop) mely az adott létesítmény tervezéshez szükséges.

551 Group
Vissza a főoldalra